Qulturalne Krynki

Projekt “Qulturalne Krynki” zakłada zrealizowanie trzech wyjazdów tematycznych do Warszawy, dla dzieci i młodzieży z miejscowości Krynki w województwie podlaskim. Krynki to obszar pozbawiony dostępu do dóbr kultury, a tamtejsza młodzież nie ma możliwości uczestniczenia w życiu kulturalnym. Działania w projekcie zostały zaplanowane w taki sposób, aby nie tylko umożliwić młodzieży wizytę w stolicy, ale również na podstawie tego, co w Warszawie zobaczą i przeżyją, zachęcić do czynnego uczestnictwa w warsztatach kulturalnych, które również organizujemy w ramach projektu.

Tematyka warsztatów powiązana jest z tematyką wyjazdów. W projekcie zaplanowano wizyty w muzeach, parkach, pałacach i teatrach. Kompleksowa oferta kulturalna wzbogacona zostanie o elementy poznawcze: wycieczki po Warszawie, jak również zwiedzanie zabytkowych nekropolii. Program warsztatów: kulturalny follow-up to element edukacji kulturalnej, niedostępnej na co dzień w Krynkach.

Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Relacja z pierwszego weekendu kulturalnego w Warszawie:

W dniach 26-27 września 2015 roku, uczniowie pierwszej klasy Gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Krynkach spędzili w Warszawie. Pierwszego dnia gimnazjaliści zwiedzili Zamek Królewski, Stare Miasto i Trakt Królewski. Humorów nie popsuła nawet nie najlepsza, jesienna aura. Na szczęście drugiego dnia pogoda dopisała, i dzieci mogły korzystać z uroków złotej polskiej jesieni podczas zwiedzania Łazienek Królewskich. Duże wrażenie zrobił na wszystkich Pałac na Wodzie. Była też nieplanowana atrakcja: przez Łazienki wiodła trasa PZU Maratonu Warszawskiego. Gimnazjaliści mieli niespotykaną okazję kibicowania biegaczom, a nawet przysłowiowego “przybicia piątki” z niektórymi zawodnikami. Ostatnim punktem programu była wizyta w kinie, na seansie “Mały książę”. Wrażenia i przeżycia z pierwszego wyjazdu będą podstawą do przeprowadzenia warsztatów kulturalnych follow-up w Krynkach.

Nasi weekendowi goście z Krynek zwiedzili już Zamek Królewski, Trakt Królewski, byli na przedstawieniu w Teatrze “Lalka”, a także spacerowali po Powązkach Wojskowych. Wyjazd do Warszawy odbywa się w ramach projektu “Qulturalne Krynki” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W dniach 21-22 listopada trzecia grupa gimnazjalistów przyjechała na weekend do Warszawy. Program był bardzo napięty, a pogoda, niestety, nie rozpieszczała uczestników, jednak udało się zrealizować wszystko, co zostało zaplanowane.

W sobotę gimnazjaliści zwiedzili Zamek Królewski, Stare Miasto i Trakt Królewski. Następnie udali się metrem do teatru ATENEUM, gdzie obejrzeli spektakl pt: „NIC SIĘ NIE STAŁO”. Dodatkową atrakcją było polowanie na autografy artystów biorących udział w przedstawieniu – akcja zakończyła się pełnym sukcesem.

Niedziela zaczęła się seansem „Listów do M.” Następnie gimnazjaliści udali się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spędzili prawie trzy godziny na zwiedzaniu ekspozycji z przewodnikiem. Ostatnim punktem programu była wizyta w Pałacu w Wilanowie i zwiedzanie Królewskich Ogrodów Światła.

O wizycie gimnazjalistów z Krynek można przeczytać: https://isokolka.eu/kry%E2%80%A6/13675-gimnazjalisci-w-warszawie-foto

Możliwość komentowania została wyłączona.